Oto yıkama işletmelerinde varlığıyla yaşam kolaylaştıran ve çözüm sunan temizleme makinelerinden en çok kullanılanı da basınçlı yıkama makinesidir. Sertliğiyle temizleme işlerini zorlaştıran ve uzun süre talep eden bölgelerde uyguladığı basınç ile güzel ve temiz sonuçlar elde etmenizi sağlar. Böylece kısa sürede oto yıkama süreçlerini gerçekleştirmenize yardımcı olmaktadır. Bu makinelerin farklı bölgelerde kullanılan ‘bar’ özelliği vardır. Bu yazıda ise, oto yıkama işletmesinde kullanılan basınçlı yıkama makinesinin kaç bar’a sahip olması gerektiğinden ve diğer unsurlardan bahsedilecektir. 

200 barlık araba yıkama makinesi

Oto yıkama işletmelerinde araba yıkama makinesi olarak kullanılan basınçlı yıkama makineleri genellikle 200 barlık oto yıkama makineleridir. Büyük araç yıkama ve iş makinesi yıkama işlemlerinde ise 250-300 barlık makineler tercih edilmektedir. 

En çok tercih edilen makine ise HC 200 barlı modeldir. Bu profesyonel makine Avrupa menşeli pompaya, Seramik Pistonlu direk akupleye, düşük su ve elektrik sarfı özelliğine sahip olan makine kategorisidir. Bu 200 barlık makine araçlarda bulunan kimyasal ve gıda tanklarını, kurumuş çamurları basınçlı yıkama ile kısa sürede temizlemektedir. 

Bu model elektriğin olmadığı durumlarda isteğe göre benzin ve dizelli modelleri de sunmaktadır. Sessiz ve sarsıntısız bir çalışma özelliğine sahiptir. Uzun ömürlü kullanılabilecek makinelerin istenilen bar da özel üretimi yaptırılabilir. 

Safran SHC 250 bar basınçlı oto yıkama makinesi

Basınçlı oto yıkama makinesinin SICAK-SOĞUK (SHC seri) yada SOĞUK olarak iki farklı çalışma sistemine sahiptir. Böylece yüksek basınçla suyu püskürtür. Oto yıkama işletmelerinde elektriğin bulunmadığı ortamlarda motorin ile çalışan DHC seri olarak bilinen Dizel motorlu yüksek basınç makineleri kullanılabilir. Safran SHC 250 soğuk su ve sıcak su ile yıkama yapabileceğiniz 250 barlık makinedir. Özellikle sıcak sulu yıkama özelliği yağlı yüzeyleri hızlı bir şekilde temizlemektedir. Hem-de motorlu araçlarda yağlı motorları temizlemede önemli bir ihtiyaçtır. 

SHC 300 bar basınçlı oto yıkama makinesi

Bu ürün normal otomobillerin dışında da kullanılabilir. 300 bara sahip olan bu makine sıcak su desteği ile yağlı alanların temizliğini hızlı bir şekilde yapmanızı sağlar. Diğer basınçlı makinelere kıyasla daha yüksek seviyede basınç miktarını uygulamaktadır. Dakikada aktardığı su miktarı 300 dereceye kadar yükselmektedir. Bu makinenin hortum ve aparatları temizlenecek alana ve temizlik şekline göre farklılık göstermektedir. 250-300 bara sahip olan makineler büyük araçların temizlenmesinde kullanılmaktadır. 

Sonuç

Sonuç olarak, basınçlı oto yıkama makineleri farklı farklı barlara sahiptir. Neticede farklı geniş alanlarını ve yağlı yerlerin temizlenmesi için üretilen Safran ürün kategorileri yüksek talep görmektedir. Normal araçların temizlenmesinde 200 bara sahip olan makineler kullanılmaktadır. Daha büyük araçlarda ise 250, 300 ve 400 bara sahip olan basınçlı oto yıkama makineleri sertleşmiş ve yağlı yüzeylerin temizlenmesinde kullanılır. Sıcak ve soğuk su ile yıkama yapan bu makineler oto yıkama alanlarının dışında da diğer alanlarda da kullanılmaktadır. 

Sıkça Sorulan Sorular

  1.  Basınçlı oto yıkama makinesi alırken nelere dikkat edilmelidir?

İlk önce cihazın çeşme bağlantı hortumu kullanacağınız alana göre yeterli uzunluğa sahip olmalıdır. Makine ve tabanca arasındaki hortumun basınca karşı uygun olması da önemlidir. Son olarak temizlenecek yüzeylere bağlı olarak bar tercihi doğru yapılmalıdır. 

2. Basınçlı yıkama makinesi kaç litre su harcamaktadır?

150 bar basınç gücüne sahip olan makine saatte ortalama 500 litre su harcar. 

3. Araba yıkamak için basınçlı oto yıkama makinesi kaç bar olmalıdır?

Normal yüzeylerin temizliği için ortalama 200 barlı makineler uygundur. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir