Oto yıkama açmak az sermaye ile yüksek oranda kar elde edebileceğiniz en iyi işlerden biridir. Çünkü müşteri potansiyeli yüksek olan bir hizmet alanıdır. Günümüzde araba sahibi sayısı gittikçe yükseldiği için, oto yıkama işletmelerini tercih eden müşteriler artmaktadır. Böyle bir işletmenin açılması ticari zekası ve sabrı olan kişilerde daha yaygındır. Arabaları uygun fiyatlarla kaliteli bir şekilde yıkamak iyi bir hizmet göstergesidir ve müşterinin beklentilerini karşılayan hizmetler işletmenin talebini artırmaktadır. Ancak bu işletmeyi başarılı yapmak için yatırım ve planlama gerekmektedir. Örneğin safran ürünleri kategorileri gibi ihtiyaç duyulan makineler doğru seçilmelidir. Bu yazıda ise oto yıkamanın nasıl açıldığıyla ilgili bilgi verilecektir. 

Temel adımlar

Oto yıkama açmak için aşağıda yer alan adımlar uygulanmalıdır:

Oto yıkama açma şartları

Oto yıkama açmak beraberinde bazı şartları getirmektedir. Aşağıda bu koşulları bulabilirsiniz:

Oto yıkama açmanın maliyeti

İş planı oluşturulduktan sonra maliyet hesaplaması yapılmalıdır. Bu maliyet açılacak işletmenin büyüklüğüne göre farklılık göstermektedir. Bu maliyet içinde dükkan kirası, dekorasyon, personeller, safran ürünleri gibi malzemeler ve kuruluş masrafları bulunmaktadır. Bu sebeple ihtiyaç duyulan ekipmanlar iyice analiz edilmelidir. Bu ekipmanlara elektrikli süpürge, basınçlı yıkama makinesi, deterjanlar ve pasta cila makinesi örnek verilebilir. 

Oto yıkama açmanın düşük maliyetli iş olduğu söylenebilir. Hatta karlı bir bir iş olduğu için 6 ay süre ile maliyetini karşılayabilir. Kabaca hesap yapılırsa bu maliyet 50.000- 150.000 arası değişmektedir. 

Gerekli belgeler

Oto yıkama açmak için talep edilen bazı belgeler vardır. Bu belgeler: 

Sonuç

Sonuç olarak, oto yıkama işletmesi açmanın kolay, düşük maliyetli ve yüksek kazançlı iş olduğu söylenebilir. Sınırlı sayıda malzeme ve personel ile bu işletme düzenli çalıştırılabilir. Ancak açmadan önce bahsedilen incelemeler doğru yapılmalıdır ve resmi şartlara uygun bir şekilde kurulmalıdır. 

Sıkça Sorulan Sorular

  1. Oto yıkama açma maliyeti ortalama ne kadar?

Oto yılama açma maliyeti 50.000-150.000 arası değişmektedir.

2. Oto yıkama kaç dakika sürer?

Yıkama süreci aracın kirlilik durumuna göre ortalama 25-35 dakika sürer. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir